FILMY O RAPERACH

WITAM
Przedstawiam zestawienie filmów biograficznych o raperach.
Ten post będzie aktualizowany, gdy będą dochodziły kolejne pozycje.
ALL EYEZ ON ME
Biograficzny, Muzyczny
2017
Film przedstawiający życie jednego z najpopularniejszych raperów XX wieku
Nie mi oceniać grę aktorską w tym filmie, czy też niektóre ujęcia, które są tak sztuczne i nie podobne do oryginału, że szok, ale jedno jest pewne.
KRÓL JEST TYLKO JEDEN

STRAIGHT OUTTA COMPTON
Biograficzny, Muzyczny
2015
"Straight Outta Compton" opowiada prawdziwą historię piątki zbuntowanych chłopaków - wyposażonych tylko w swoją poezję, dumę, brawurę i autentyczny talent - która na przekór władzy, chcącej ją wyciszyć, stworzyła najbardziej niebezpieczną grupę świata - NWA. Kiedy zaczęli głośno mówić niechcianą prawdę o życiu w etnicznych gettach, wzniecili społeczną rewolucję, której echa rozbrzmiewają do dziś. 
Powiem tak.
MISTRZOSTWO

8 MILA
Biograficzny, Dramat, Muzyczny
2002
Tytułowa 8 Mila to ulica Detroit wyznaczająca granicę pomiędzy miastem a przedmieściami. Jest to niewidzialny mur dzielący społeczność białych i czarnych, bogatych i biednych, którym trudno przedostać się na drugą stronę. Jimmy Smith Jr. (Eminem) coś o tym wie. Chłopak mieszka w starej przyczepie samochodowej razem z matką i młodszą siostrą. Za dnia ciężko pracuje w fabryce, a nocą włóczy się z kumplami po hip-hopowych klubach, gdzie najlepsi raperzy toczą pojedynki na słowa. Jimmy jest w tym niezły, ale wiedzą to wyłącznie jego przyjaciele. Pewnego razu postanawia pokazać się szerszej publiczności, jednak jego występ kończy się totalną porażką. Mimo to nie przestaje on marzyć o nagraniu własnej płyty...
Podstawowa pozycja i pierwsza jaką zobaczyłem.

GET RICH OR DIE TRYIN`
Biograficzny, Dramat, Muzyczny
2005
Opowieść o tym, co można osiągnąć w życiu jeśli sumiennie dąży się do wyznaczonego celu, pokazuje nam, co jest w stanie osiągnąć każdy człowiek, niezależnie od statusu majątkowego. Film o wzlotach i upadkach czarnoskórego Marcusa, który po ciężkiej przeprawie przez życie w gettcie stara się wypełnić swoje marzenie związane z muzyką. 
Po jednej ze strzelanin, która nieomal zakończyła się tragicznie, Marcus (50 Cent) wspomina historię swojego życia , począwszy od dzieciństwa, kiedy to jako sierota włóczył się po ulicach Bronxu, poprzez epizod z handlem narkotykami, aż po spółkę z dawnym kumplem z więzienia (Terrence Howard), z którym doszedł na szczyty popularności sceny raperskiej. 
Całkiem spoko :)

NOTORIOUS
Biograficzny, Dramat, Muzyczny
2009
Artysta sceny hip-hopowej, znany również jako Biggie Smalls, jednak jego prawdziwe imię to Christopher Wallace. Był on najbardziej znany na scenie hip-hopowej na Wschodnim Wybrzeżu dopóki nie został śmiertelnie postrzelony w roku 1997 przez mężczyznę strzelającego do niego z auta w Los Angeles. Jego muzyka miała silny wpływ na jego doświadczenia podczas dorastania na Brooklynie gdzie narkotyki i przemoc często dominowały. Film pokazuje wcześniej nie znaną historię jego życia.
Jest tak dobry, że zobaczę go dzisiaj jeszcze raz :)

JESTEŚ BOGIEM
Biograficzny, Dramat, Muzyczny
2012
"Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida to oczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza - Magika (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta - Rahima (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera - Fokusa (Tomasz Schuchardt) rzesze wiernych fanów PFK, a także kinomani spragnieni prawdziwego obrazu Polski, prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom, takim jak słynny "Jestem Bogiem", stali się głosem pokolenia młodych Polaków. Paktofonika powstała w 1998 roku, a jej nazwę, oznaczającą "pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika", wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: "Kinematografia", minialbum "Jestem Bogiem" oraz "Archiwum kinematografii" sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze "Kinematografii" fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.
Polski film i chyba nikomu nie muszę tłumaczyć kim był Magik.

BLOKERSI
Dokumentalny, Muzyczny
2001
"Blokersi" to film o polskiej kulturze hip hopowej. Opowiada o młodych ludziach z wielkomiejskich blokowisk, o tym jak żyją, jaka jest dzisiaj ulica w Polsce. Poza raperami są tu grafficiarze, break dance'owcy i ludzie związani z kulturą hip hopu.
Całkiem dobrze pokazane, jak to wszystko kiedyś powstawało i dobrze dobrana muza do ujęć od przedstawianych artystów. Polecam :)

COŚ Z NICZEGO : SZTUKA RAPU
Dokumentalny, Muzyczny
2012
Ice-T zabiera widzów na przejażdżkę po świecie rapu. W podwójnej roli, reżysera i rozmówcy, proponuje osobistą opowieść o tym, jak muzyka ulicy urosła w siłę i zaczęła dominować w świecie. Po drodze Ice-T spotyka szerokie spektrum utalentowanych hip-hopowców, od założycieli, starych wyjadaczy i nowych twarzy, aż po znane wszędzie supergwiazdy, jak Eminem, Dr. Dre, Snoop Dogg i Kayne West. Odsłania korzenie i historię rapu, aby dzięki spotkaniom ze słynnymi bohaterami tego gatunku pokazać żywy mechanizm muzyki i samą „Sztukę Rapu”. Film zawiera zjawiskowe występy 47 z największych nazwisk biznesu i bez odwoływania się do materiałów archiwalnych buduje świeżą i zaskakującą narrację o fenomenie przeważnie czarnoskórych muzyków. (Festiwal Dwa Brzegi)
Każdy kto jara się tematem powinien zobaczyć ten dokument.
Dostarcza dużą dawkę informacji, a jak wiadomo piątym elementem jest wiedza.

Znasz coś, czego nie widziałem to serdecznie zapraszam do pisania w komentarzu.
Dziękuję i Pozdrawiam "

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza