FILMY O PISARZACH

FILMY O PISARZACH
Czas na pierwszy post, a dokładniej na zestawienie filmów o pisarzach.
Ten post będzie aktualizowany, gdy będą dochodziły kolejne pozycje.

GENIUSZ
Biograficzny, Dramat
2016
Oparta na faktach historia życia Maxa Perkinsa i jego przyjaźni z Thomasem Wolfem.
Max jest redaktorem literackim, który zajmuje się wyszukiwaniem i wspieraniem pisarzy.
Znajduje młodych, niedoświadczonych artystów, by z jego pomocą stali się gwiazdami wielkiego kalibru. W ten sposób świat słyszy o Hemingwayu, Fitzgeraldzie czy Wolfie. Ten ostatni staje się nie tylko podopiecznym Maksa, ale także jego wielkim przyjacielem.
Oto mój ulubiony, dlatego też piszę o nim w pierwszej kolejności.
Najbardziej urzekającym elementem w tym filmie jest to, że wątek pisarski jest dosłownie wszędzie.

THE MAN WHO INVENTED CHRISTMAS
Biograficzny, Dramat
2017
Podróż, która doprowadziła do stworzenia postaci Ebenezera Scrooga (Christopher Plummer) i innych charakterystycznych postaci z "Opowieści Wigilijnej". Film pokazuje jak Charles Dickens (Dan Stevens) stworzył ponadczasową historię.

REBEL IN THE RYE
Biograficzny, Dramat
2017
Biografia uznanego amerykańskiego pisarza i samotnika - J.D. Salingera, który sławę zdobył za sprawą powieści "Buszujący w zbożu".
Myślę, że stał się moją drugą pozycją wśród najlepszych z uwagi na poruszane wartości.

MAGICZNE SŁOWA : OPOWIEŚĆ O J.K. ROWLING
Biograficzny, Dramat
2011
Film opowiada historię sławnej pisarki J.K. Rowling, która zyskała popularność po wydaniu serii o przygodach młodego czarodzieja Harry'ego Pottera. Obecnie autorka należy do najbogatszych i zarazem do najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Jednakże jej życie nie należało do najłatwiejszych, bowiem musiał doświadczyć wielu rozczarowań, aby ostatecznie osiągnąć niewyobrażalny sukces.
Film o mojej ulubionej pisarce, więc nie mogło go tu zabraknąć.
P.S. Jest świetny :)

PAULO COELHO. NIESAMOWITA HISTORIA
Biograficzny
2014
Paulo Coelho jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów książek na świecie. Choć wiele osób drwi z jego zbyt przeintelektualizowanych banalnych myśli, to ma rzesze wiernych fanów. Jego kolejne tytuły rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. W sumie sprzedał 165 milionów książek. Jego życiorys jest nie mniej barwny niż bohaterowie jego książek.
Urodzony 24 sierpnia 1947 w Rio de Janeiro Paulo był od początku niepokornym dzieckiem. Buntował się przeciwko regułom narzucanym przez surową jezuicką szkolę i rodziców. Dla jego ojca był to powód, by wysłać do kliniki psychiatrycznej. Młody Coelho próbował swoich sił jako dziennikarz. Był także związany z teatrem, grupą hipisów, kapelami rockowymi i grupami okultystycznymi.
Taki opis, ale jednak "Alchemik" potrafi w głowie zrobić swoje...
Polecam, jako lekturę, żeby zmobilizować się do działania :)

DO WIDZENIA CHRISTOPHER ROBIN
Biograficzny, Familijny
2011
Film Goodbye Christopher Robin skupia się na twórcy Kubusia Puchatka, którym jest A.A. Milne. Historia dotyczy relacji słynnego pisarza z jego synem, Christopherem Robinem, który stał się główną inspiracją przy tworzeniu bajek dla dzieci, a także na dorosłym życiu Christophera.
Wiedziałem, że była taka bajka o Kubusiu Puchatku, ale nigdy bym nie pomyślał od czego to się naprawdę zaczęło.

MARZYCIEL
Biograficzny, Dramat
2004
James Barrie (Johnny Depp) ma żonę Mary (Radha Mitchell), piękny dom i psa, ale nie jest szczęśliwy. Pisze sztuki i książki, które nikomu nie przypadają do gustu, a on nie wie, jaka jest tego przyczyna. Wszystko zmienia się pewnego pięknego dnia, gdy całkowicie przypadkowo poznaje w parku wdowę Sylvię Llewelyn Davies (Kate Winslet) i jej czterech synów. Od tego momentu James czuje, że jest komuś potrzebny - staje się członkiem tej rodziny i prawdziwym przyjacielem Sylvii. Przez to stają się w mieście obiektem plotek, a Barriego na dodatek opuszcza żona. Jedyną pozytywną rzeczą jest fakt, że od momentu poznania z rodziną Daviesów, James zaczyna pisać wspaniałą powieść, która uwieczni jego imię na wieki. Ma zamiar pokazać szerszej publiczności krainę Nibylandii, gdzie przebywa Piotruś Pan. Do tej krainy można dotrzeć jedynie wtedy, gdy się w nią bardzo mocno uwierzy. Pozorną sielankę może przerwać tylko choroba Sylvii...
To trzeba zobaczyć.

ENID
Biograficzny, Dramat
2009
Film przedstawia prawdziwą historię Enid Blyton, słynnej pisarki bajek dla dzieci. Kariera kobiety zaczyna się, gdy wydawca - Hugh Pollock - odkrywa jej talent, a następnie zostaje jej mężem. Życie rodzinne nie układa się jednak najlepiej ze względu na egoistyczną i okrutną postawę pisarki. Po II wojnie światowej Enid jest już bardzo znana i uwielbiana przez dzieci czytające jej książki i zarazem nie znające jej prawdziwej natury.

SZUKAJĄC SIEBIE
Dramat
2000
Czterdzieści lat temu William Forrester (Sean Connery) opublikował powieść, dzięki której zyskał miano jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku, po czym wszelki słuch po nim zaginął. Milczenie Forrestera przerywa uzdolniony literacko szesnastoletni licealista z Bronksu Jamal Wallace (Rob Brown), który zakrada się do mieszkania pisarza, uważanego przez wszystkich za szaleńca. Przyłapany na gorącym uczynku ucieka gubiąc plecak pełen swoich utworów... Zaintrygowany Forrester czyta je i staje się nauczycielem i mentorem Jamala. Chwali postępy, bezlitośnie krytykuje za błędy. Zachęca chłopca do rozwijania talentu i namawia go, by zmienił szkołę.
Super film!!!
Szczególnie dla pisarzy, bo jest w nim jedno zdanie, które może zmienić waszą twórczość.

RUBY SPARKS
Komedia Romantyczna
2012
Cierpiący z powodu braku weny młody pisarz zaczyna opisywać wyimaginowaną młodą kobietę. Niespodziewanie pojawia się ona w jego mieszkaniu.
Może to nie kino biograficzne, ale fajnie się oglądało.

To zestawienie filmów, które na chwilę obecną widziałem.
Przypadły mi do gustu, ale jeśli znasz coś czego nie widziałem to serdecznie zapraszam do pisania w komentarzu.
Dziękuję i Pozdrawiam "

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza